Jak zbudować Tiny Whoop – przegląd części

Update [6 luty 2018]: Dodany filmik na końcu wpisu „Jak zbudować Tiny Whoop – krok po kroku”.

Chciałbym przedstawić Wam w tym wpisie sposób na zrobienie Tiny Whoop‚a wykorzystując dostępne (głównie) na chińskich serwisach części.

Z powodu częstych zmian na rynku części do Tiny Whoop przygotowałem dokument (na Google Docs), w którym zebrałem i uporządkowałem wszystkie dostępne części: https://goo.gl/q9ik2w

Najważniejszy jest plan!

Żeby zrobić Tiny Whoop’a możemy wybrać dwie drogi. Pierwsza droga to kupić zdalnie sterowanego quada (Eachine E010, JJRC H36 lub Furibee F36) i dołożyć do niego kamerkę (znajdziecie niżej jaką dokładnie). Takie rozwiązanie ma kilka minusów. Takie zabawki mają zbyt słabe silniki, żeby swobodnie latać z kamerką AIO (All In One) oraz zabawkowa aparatura, która nie daje komfortu i precyzji w sterowaniu. Ale za to jest to droga idealna dla początkujących, którzy uczą się dopiero latać wielowirnikowcami. Druga droga to zakup odpowiednich części (silników, ramy, kontrolera, itp.) i złożenie z nich Tiny Whoop’a. Wybierając tę drogę obniżamy koszty  i nie gromadzimy nie potrzebnych części.

Niezbędne części

Rama

Tiny Whoop potrzebuje ramy, ramę możemy kupić oryginalna Blade Inductrix (np. na Allegro) za cenę około 30zł. Na chińskich serwisach znajdziemy jej odpowiednik (z drobnymi różnicami) w dużo niższej cenie. Te ramy przede wszystkim są tanie, warto kupić kilka sztuk ponieważ często pękają.

Silniki

Silniki są dość wytrzymałe ale mają ograniczoną żywotność (około 6 godzin), która zależy też od ich szybkości. Możemy je dostać w kilku rozmiarach i szybkościach (standardowe silniki w gotowych zestawach są zbyt wolne aby unieść kamerkę). Trzeba pamiętać, że im szybsze silniki tym krócej będziemy latać ale i tak warto zainwestować w szybsze.

Najczęściej spotykane silniki do Tiny Whoop są o rozmiarze 6x15mm (często oznaczane jako 615). Ostatnio popularne stają się większe silniki o rozmiarze 7x16mm. Ze wzgłedu na to, że są one minilane większe uzyskują większy moment obrotowy. Pomimo, że często spotykane są o mniejszych szybkościach to nadrabiają swoją mocą. Dodatkowo, większe silniki zużywają mniej energi, mniej się grzeją i w powinny kręcić się dłużej.

Kontroler lotu

Możemy korzystać z dołączonego do gotowego zestawu (mam na myśli tutaj Furibee F36, Eachine E010) kontrolera bindując do z aparaturą Walkera Devo z firmware Deviation co daje przyjemne odczucia ale brakuje tam trybu Acro (lub Angle) oraz nie pozwala min. na ustawienia PIDów, ratów, alarmów, telemetrii, itp. Jeśli chcemy mieć więcej możliwości musimy zainwestować w lepszy FC.

Na rynku jest kilka bardzo dobrych oraz oczywiście, kilka chińskich odpowiedników (równie dobrych jak nie lepszych), które mają wbudowany odbiornik do popularnych linków RC, tj. Frsky, Spectrum (DSM2/DSMX), Flysky czy Futaba. Do tych, które nie posiadają odbiornika można podłączyć przykładowo bardzo mały i lekki odbiornik Frsky XM. Dzięki temu zapewniamy sobie dobry zasięg i dobrej jakośći link.

Dostępne są też FC z wbudowanym OSD, VTX (nadanikiem video) czy z padami do przylutowania buzzera.

Śmigła

Na chińskich marketach znajdziemy cała masę rożnokolorowych śmigieł. Czy czymś się różnią? Troszeczkę tak, oprócz ceny, głownie materiałem ale nie ma większej różnicy w locie. Cena ich to od $1 do prawie $2 za 4 sztyki.

Najpopularniejsze są śmigła czteropłatowe ale na rynku można też znaleźć potrójne. Dobrym patentem jest zrobienie sobie ze smigieł czteropłatowych dwópłatowych – wystarczy odciąć (najlepiej obcinaczem do paznokci) dwa przeciwległe płaty i przypiłować pilnikiem pozostałości. Takie rozwiązanie zwiększa szybkość obrotu smigieł a przy tym nie zmniejszając drastycznie ciągu.

Kamera z nadajnikiem AIO (All-in-One)

Do wyboru mamy bardzo dużo kamerek różnych producentów oraz różnych parametrów. Przykładowo, możemy kupić 25mW lub 200mW, z antenką koniczynką lub dipolem. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na pobór prądu i napięcie pracy (im większe tym krócej latamy) oraz na moc nadawania oraz wagę (jak zawsze). Do Tiny Whoop’a nie ma potrzeby wsadzać 200mW (czy więcej). Moc 25mW jest wystarczająca a nawet zalecana – mniejsza moc to mniejsze zakłócenia w pomieszczeniach (odbite zakłócone fale trafiają nas z dużo mniejszą mocą) oraz mniejszy pobierany prąd.

Oprócz wagi, bardzo ważnym aspektem jest jakość obrazu. Nie wszystkie kamery to zapewniają. Niektóre kiepsko reagują na zmieniające się warunki oświetlenia. Kamery, które dobrze radzą sobie ze światlem to FX798T, FX805 lub LST – S2. Ta ostatnia jest bardzo tania i spełnia wszystkie wymogi.

Baterie i złącza

Baterie to zawsze ból czterech litery, w tym wypadku nie jest inaczej. Nie ma co się oszukiwać, trzeba się przyzwyczaić, że co 3.5 – 4 minuty będziemy zmieniać baterię. Im nasze ogniwa starsze i mają więcej cykli to jeszcze krócej polatamy. Dodatkowo trzeba pamiętać, że im większa pojemność LiPo tym cięższa i tym krócej latamy. Optymalne baterie dla Tiny Whoop’a to 200-250mAh.

Gotowe zestawy JJRC, Eachine lub Furibee mają baterie 150mAh o trochę innym kształcie (mniej podłużne a bardziej kwadratowe) oraz innym złączu: JST-PH 2.0. Można je dokupić na Banggood lub Gearbest ale mają zbyt małą pojemność, żeby latać FPV.

Bardzo dobrymi bateriami do Tiny Whoop’a są baterie niemieckiej firmy Mylipo.de. Są to akumulatory LiHV 230mAh oraz 255mAh o podwyższonym napięciu maksymalnym do 4.35V oraz wydajnym złączu JST-PH 2.0 określonym na stronie jako PWConnector (Power Whoop Connector). Niestety, cena ich jest wysoka ale nie pożałujemy, ponieważ są to baterie stworzone specjalnie dla Tiny Whoop przez współpracy z Jessiem Perkinnsem (przeczytaj jak powstał Tiny Whoop).

Oprócz samego ogniwa ważnym elementem są złącza oraz przewody. Złącza PicoBlade 1.25 mają mały przepływ prądu co powoduje spadek mocy oraz ograniczoną (do 50 cykli) żywotność – po pewnym czasie robią się luzy i trzeba wymieniać pigtaila. Dlatego postanowiono produkować akumulatory z lepszym złączu JST-PH 2.0, które może dostarczyć 2 ampery prądu oraz nie jest podatne tak na zużywanie.

Podobnie bywa z przewodami, zbyt cienkie lub wymęczone zmuszają Whoopa do przedwczesnego lądowania w pit stopie.

W ślad za niemieckim producentem baterii poszły inne firmy i na rynku mamy dostęp do większej ilości dobrych akumulatorów LiPo czy LiHV, ze złączem JST-PH 2.0 czy PicoBlade 1.25.

Czas na budowe

Jeśli masz już wszystkie części, czas na złożenie wszystkiego w całóść. Poniższy filmik przeprowadzi Cię krok po kroku jak zbudować Tiny Whoop:

Podsumowanie

Naszego Tiny Whoopa możemy zbudować bardzo tanio (za około 210 – 240 zł bez baterii) lub iść po całości i wydać wiele więcej. Na czym nie warto oszczędzać? Myślę, że na przede wszystkim na kamerce AIO, resztę mogę polecić najtańszą. Silniki na szybsze zawsze można wymienić a kiedyś będziecie zmuszeni jak przestaną działać lub będą na tyle zużyte, że będą generować duże straty prądu i skrócą mocno cza s lotu.

Także mamy listę części, teraz trzeba zamówić, oczekiwać listonosza i złożyć Tiny Whoop’a! 🙂

11 myśli na temat “Jak zbudować Tiny Whoop – przegląd części”

  1. Ciekawy wpis, osobiście spotkałem się ze sprzeczną opinią na temat silników Chaoli, osobiście nie testowałem ale znajomy zalecił mi je unikać 🙂 Pozdrawiam 😉

    Polubienie

    1. Dzięki! Używam najczęściej ładowarki iSDT SC-608, której recenzje znajdziesz na blogu. Mam do niej dwa kable jeden do ładowania szeregowego kilku baterii a drugi do ładowania równoległego. Taki zestaw sprawdza się bardzo dobrze. Sa też dedykowane ładowarki dla mikro baterii takie jak TBS Micro Charger (http://www.team-blacksheep.com/products/prod:tbs_micro_charger), której plusem jest przede wszystkim mobilność albo EV-PEAK E6 (http://www.gearbest.com/charger/pp_660543.html?lkid=10203491), która ma niezależne kanały dzięki temu możesz w każdej chwili podłączyć kolejną baterię bez czekania aż inne się naładuja.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s